środa, 25 marca 2015

TELEWIZJA

TELEWIZJA 

Telewizja codziennie sprowadza świat do naszych domów. Wszelkiego rodzaju programy, od komedii sytuacyjnych do wiadomości, są pokazane tak wyraziście, że widzowie mają niemal poczucie jakby tam byli.

RADIOFONIA

Idea radiofonii sięga osiemdziesiątych lat XIX wieku, a jej autorem był niemiecki fizyk, Heinrich Hertz. Hertz odkrył, że duże iskry elektryczne wysyłają fale promieniowania elektromagnetycznego (str. 161) zwane falami radiowymi. Stwierdził następnie, że fale radiowe mogą wytwarzać prąd w innym obwodzie elektrycznym, odbiorniku. Wkrótce włoski wynalazca Guglielmo Marconi odkrył, że włączając i wyłączając obwód nadawczy, można przesyłać zakodowane informacje po falach radiowych do odbiornika. W 1901 roku przesłał w ten sposób wiadomość przez Atlantyk. Później nauczono się nastawiać odbiorniki na określone długości fal. Przed 1920 rokiem naukowcy znaleźli sposób przekształcania fal w fale imitujące dźwięk poprzez dodanie drugiego, mniejszego wzorca fal do głównej fali nośnej.

W 1926 roku szkocki wynalazca John Logie Baird zademonstrował sposób zamiany obrazu na zakodowany sygnał elektryczny poprzez skaningowanie linii w punkty światła. W 1929 roku Wladimir Zworykin zademonstrował kamerę z szeregiem małych ogniw, która reagowała na światło, wysyłając sygnał elektryczny (podobny jak we współczesnych kamerach telewizyjnych). Ten sygnał elektryczny można było następnie nadać pod postacią fal radiowych, wychwycić w odbiorniku, zdekodować i odtworzyć w formie obrazu w odbiorniku telewizyjnym. Obraz telewizyjny jest obecnie transmitowany przez sieć nadajników rozsianych po całym kraju. Sygnał można także odbić od satelitów w przestrzeni kosmicznej, dzięki czemu mamy telewizję satelitarną, lub przesłać kablami elektrycznymi, dzięki czemu dysponujemy telewizją kablową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz