piątek, 27 marca 2015

MIĘŚNIE

W twoim ciele znajdują się dwa rodzaje mięśni: te, których pracę możesz kontrolować nazywamy dobrowolnymi, a te, które pracują bez naszej kontroli nazywamy mimowolnymi. Potrafimy kontrolować większość mięśni szkieletowych, to znaczy te, które poruszają poszczególnymi częściami ciała. Mięśnie, z których zbudowane jest serce, ściany naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego pracują automatycznie, bez naszej kontroli.

Mięśnie szkieletowe zawdzięczają swą siłę długim, cienkim, włókienkowatym komórkom rozciągającym się w nich od końca do końca. Mięśnie składają się z pęczków tych włókien otoczonych wspólną osłonką i przymocowanych końcami do kości przy pomocy twardych włókien zwanych ścięgnami. Niektóre mięśnie zawierają jedynie kilkaset takich włókien, inne wiele tysięcy.

Każde włókno mięśniowe zbudowane jest z taśm zwanych włókienkami mięśniowymi. Pod mikroskopem taśmy te są prążkowane i dlatego takie mięśnie nazywamy prążkowanymi. Widoczne prążki to właściwie naprzemiennie ułożone włókna dw u substancji — aktyny i miozyny i to właśnie w nich ukryty jest klucz do siły. którą posiadają mięśnie. Na sygnał wysłany z mózgu włókna miozyny i aktyny zbliżają się do siebie skracając mięsień. Kiedy mięsień skraca się, pociąga kości, wykonując ruch.

Mięśnie mimowolne występują w dwu rodzajach: sercowy i gładkie. Mięsień sercowy tworzy ściany jam serca. Bije ono automatycznie, a częstość uderzeń dopasowana jest do aktualnych potrzeb organizmu przy pomocy sygnałów chemicznych i nerwowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz