sobota, 21 marca 2015

Paliwa i Energia

Paliwa i Energia



Współczesny świat potrzebuje ogromnych ilości energii nie tylko po to, by zapewnić oświetlenie, ogrzewanie i napęd dla samochodów, pociągów, samolotów, lecz również, by zasilać maszyny przemysłowe i rozwój rolnictwa. Ale czy energii wystarczy na to wszystko?

SKĄD BIERZE SIĘ ENERGIA

Niemal cała nasza energia (co to?) pochodzi pierwotnie ze Słońca. Słońce dostarcza 99% energii docierającej na powierzchnię Ziemi. Reszta to ciepło z gorącego wnętrza Ziemi (0,02%), czyli energia geotermiczna oraz energia pływów wytwarzanych przez przyciąganie Księżyca i Słońca (0,01).

Ilość energii dostarczanej rokrocznie przez Słońce jest ogromna - równa 178 milionom dużych elektrowni. Ale bardzo niewiele z tego można wykorzystać. Około 30% wchłania z powrotem przestrzeń kosmiczna. Niemal cała reszta ogrzewa powietrze i ulatnia się z powrotem do atmosfery (47%) albo zasila obieg wody (23%). Tylko 0,06% wykorzystuje rośliny do fotosyntezy.



Bezpośrednio wykorzystujemy bardzo małą część energii słonecznej. Ogniwa słoneczne dostarczały we wczesnych latach dziewięćdziesiątych mniej niż 0,01% światowej energii. Najwięcej pochodzi z paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego - powstałych dawno temu z roślin. Paliwa kopalne tworzą się miliony lat, dlatego nazywamy je nieodnawialnymi. 5% energii pochodzi z ze źródeł odnawialnych - drzew, bieżącej wody i wiatrów. Nazywamy jest odnawialnymi, ponieważ szybko się odnawiają. Jednak nawet w ich przypadku pewna ilość energii zostaje na zawsze stracona.

1 komentarz: