piątek, 27 marca 2015

JAK PRACUJĄ MIĘŚNIE

JAK PRACUJĄ MIĘŚNIE

Mięśnie wykonują każdy ruch — od unoszenia brwi do podskakiwania w górę. Robią to w bardzo prosty jest prosu sposób: kurcząc się zbliżają do siebie który ją p dwa punkty, jak na przykład dwie Kiedy rat, kości. Mogą one tylko kurczyć się, nie mogą natomiast wydłużać się. Tak więc za każdym razem, kiedy mięsień kurczy się, aby wykonać jakiś ruch, musi później być rozciągnięty do swej wyjściowej mięsień d długości przez inny kurczący się mięsień. Dlatego wiele mięśni dobranych jest w pary — zginacz służący zginaniu stawu sygnały i prostownik prostujący go. Nie wszystkie mięśnie wywołują ruch, niektóre kurczą prostujesz się, aby utrzymać jakąś część ciała w określonej pozycji bez ruchu. Napinanie mięśni izotoniczne służy wykonywaniu ruchów, napinanie mięśni izometryczne utrzymuje jakąś część ciała w bezruchu.

MIĘŚNIE

W twoim ciele znajdują się dwa rodzaje mięśni: te, których pracę możesz kontrolować nazywamy dobrowolnymi, a te, które pracują bez naszej kontroli nazywamy mimowolnymi. Potrafimy kontrolować większość mięśni szkieletowych, to znaczy te, które poruszają poszczególnymi częściami ciała. Mięśnie, z których zbudowane jest serce, ściany naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego pracują automatycznie, bez naszej kontroli.

Mięśnie szkieletowe zawdzięczają swą siłę długim, cienkim, włókienkowatym komórkom rozciągającym się w nich od końca do końca. Mięśnie składają się z pęczków tych włókien otoczonych wspólną osłonką i przymocowanych końcami do kości przy pomocy twardych włókien zwanych ścięgnami. Niektóre mięśnie zawierają jedynie kilkaset takich włókien, inne wiele tysięcy.

Każde włókno mięśniowe zbudowane jest z taśm zwanych włókienkami mięśniowymi. Pod mikroskopem taśmy te są prążkowane i dlatego takie mięśnie nazywamy prążkowanymi. Widoczne prążki to właściwie naprzemiennie ułożone włókna dw u substancji — aktyny i miozyny i to właśnie w nich ukryty jest klucz do siły. którą posiadają mięśnie. Na sygnał wysłany z mózgu włókna miozyny i aktyny zbliżają się do siebie skracając mięsień. Kiedy mięsień skraca się, pociąga kości, wykonując ruch.

Mięśnie mimowolne występują w dwu rodzajach: sercowy i gładkie. Mięsień sercowy tworzy ściany jam serca. Bije ono automatycznie, a częstość uderzeń dopasowana jest do aktualnych potrzeb organizmu przy pomocy sygnałów chemicznych i nerwowych.

CYKL MIESIĄCZKOWY

Cykl miesiączkowy człowieka. Schemat powyżej ukazuje etapy cyklu miesiączkowego. Pojawia się po raz pierwszy, gdy dziewczynka wejdzie w wiek dojrzewania i występuje regularnie aż do około 50 roku życia. 

Co miesiąc w organizmie kobiety zachodzą zmiany przygotowujące go do zapłodnienia i ciąży. Powtarzają się one regularnie dopóki nie nastąpi zapłodnienie lub nie nadejdzie przekwitanie (menopauza) oznaczające utratę zdolności rozrodczych kobiety, co następuje zwykle około 50 roku życia. Komórka jajowa powstaje w jajnikach i tam dojrzewa przez około 4 tygodnie, po czym opuszcza jajnik i przez jajowód dostaje się do macicy. Proces ten jest kontrolowany przez hormony, które jednocześnie przygotowują macicę na przyjęcie komórki jajowej. Jeśli nie nastąpi zapłodnienie, przygotowana wyściółka macicy złuszcza się, wywołując krwawienie miesiączkowe, zwane też okresem. Trwa ono kilka dni i zapoczątkowuje kolejny cykl miesiączkowy, w którym dojrzewa następna komórka jajowa. Jeśli zaś dojdzie do zapłodnienia, wyściółka jamy macicy rozrasta się tworząc łożysko, które zapewnia wymianę tlenu i innych substancji między matką a płodem i wydziela hormony, wstrzymujące dalsze cykle miesiączkowe.

środa, 25 marca 2015

Wspólne bieganie jest super!



Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest istotą stadną. Widać to na każdym kroku - w szkole, w pracy, na uczelni. Inni ludzi dają nam bodziec do pracy, szczęście, radość.

Ostatnio pojawia się wręcz moda na zdrowy styl życia. Jesteśmy zasypywanie reklamami jakoby np. cukier nam szkodził. Firmy sportowe zachęcają do uprawiania sportu, bo przecież jest to łatwe i dobre dla nas.. a że przy okazji ktoś na tym zarabia.



Pamiętam gdy kilka lat temu zostałem zbombardowany pytaniami czy chcę z kimś pobiegać, zacząć biegać. Wtedy pomyślałem, że jest to głupi pomysł. Byłem zbyt leniwy. Postanowiłem pobiec najpierw sam kilka razy, aby się nie skompromitować. Spodobało mi się. Zacząłem biegać sam, dość często i z każdym treningiem widać było postęp. Polubiłem biegać sam. Tylko ja i moje słuchawki. Niedawno okryłem jak wielką przyjemnością jest wspólne bieganie. To nie tylko miło spędzony czas - to frajda móc porozmawiać z kimś o tym samym hobby. Biegać każdy potrafi, więc.. BIEGAJMY!. Naprawdę polecam wspólne bieganie. Spróbuj, bo warto.

Gdy 70% biegam z kimś nawet nie zauważam jak czas szybko mija. Teraz tak się odzwyczaiłem, że wolę biegać z drugą osobą.

TELEWIZJA

TELEWIZJA 

Telewizja codziennie sprowadza świat do naszych domów. Wszelkiego rodzaju programy, od komedii sytuacyjnych do wiadomości, są pokazane tak wyraziście, że widzowie mają niemal poczucie jakby tam byli.

RADIOFONIA

Idea radiofonii sięga osiemdziesiątych lat XIX wieku, a jej autorem był niemiecki fizyk, Heinrich Hertz. Hertz odkrył, że duże iskry elektryczne wysyłają fale promieniowania elektromagnetycznego (str. 161) zwane falami radiowymi. Stwierdził następnie, że fale radiowe mogą wytwarzać prąd w innym obwodzie elektrycznym, odbiorniku. Wkrótce włoski wynalazca Guglielmo Marconi odkrył, że włączając i wyłączając obwód nadawczy, można przesyłać zakodowane informacje po falach radiowych do odbiornika. W 1901 roku przesłał w ten sposób wiadomość przez Atlantyk. Później nauczono się nastawiać odbiorniki na określone długości fal. Przed 1920 rokiem naukowcy znaleźli sposób przekształcania fal w fale imitujące dźwięk poprzez dodanie drugiego, mniejszego wzorca fal do głównej fali nośnej.

W 1926 roku szkocki wynalazca John Logie Baird zademonstrował sposób zamiany obrazu na zakodowany sygnał elektryczny poprzez skaningowanie linii w punkty światła. W 1929 roku Wladimir Zworykin zademonstrował kamerę z szeregiem małych ogniw, która reagowała na światło, wysyłając sygnał elektryczny (podobny jak we współczesnych kamerach telewizyjnych). Ten sygnał elektryczny można było następnie nadać pod postacią fal radiowych, wychwycić w odbiorniku, zdekodować i odtworzyć w formie obrazu w odbiorniku telewizyjnym. Obraz telewizyjny jest obecnie transmitowany przez sieć nadajników rozsianych po całym kraju. Sygnał można także odbić od satelitów w przestrzeni kosmicznej, dzięki czemu mamy telewizję satelitarną, lub przesłać kablami elektrycznymi, dzięki czemu dysponujemy telewizją kablową.

LASERY I HOLOGRAMY

LASERY I HOLOGRAMY



Światło laserowe jest najjaśniejszym znanym światłem, jaśniejszym nawet od Słońca. Lasery tworzą wiązkę grubości ołówka, tak intensywną, że zdolna jest przebić dziurę w stali oraz tak prostą i wąską, że można ją skierować dokładnie na zwierciadło na Księżycu, 384 401 km od Ziemi. 

ŚWIATŁO LASEROWE

W urządzeniu laserowym znajduje się rurka zawierająca mieszaninę gazów, takich jak hel i neon oraz płynny lub solidny kryształ rubinu. Lasery gazowe, na przykład lasery argonowe, dają wiązkę o słabej mocy do wykonywania delikatnych zbliżeń, np. operacji chirurgicznych oka. Lasery chemiczne wykorzystują ciekły fluorowodór w celu wytworzenia intensywnych wiązek stosowanych jako broń. Do rurki doprowadzone są dwie elektryczne końcówki, które wytwarzają iskrę elektryczną. Iskra dostarcza dodatkowej energii atomom materiału laserowego i pobudza je do wystrzeliwania fotonów — małych błysków światła. Fotony są wystrzeliwane przez materiał laserowy we wszystkich kierunkach, uderzając w inne atomy i pobudzając je również do wystrzelenia fotonów. Wkrótce miliardy identycznych fotonów poruszają się w rurce. Lustra na obu końcach odbijają fotony poruszające się w dół i w górę rurki, które przyśpieszają, poruszając się w przód i w tył raz za razem, a dołączają do nich kolejne fotony. Jedno z luster jest przeznaczone do przepuszczenia części fotonów, które po chwili przebijają się. Od razu laser wypuszcza intensywną wiązkę. Niektóre lasery wysyłają ciągłą wiązkę. Silne pulsujące lasery wystrzelają wiązkę w regularnych odstępach.

wtorek, 24 marca 2015

Bieganie - analiza postępów #1

Zbliża się kwiecień, czas na krótkie podsumowanie. Ostatnio bardzo męczyła mnie kontuzja.. eh te piszczele. Na szczęście już to nie cholerstwo nie powraca - na razie. Ciężko jest wrócić do dawnej formy, szczególnie, że teraz jestem strasznie przewrażliwiony na punkcie każdego bólu. Nie zapominam o siłowni ;D Mięśnie "puchną", forma jest coraz lepsza hehe.

Niebawem wystartuję w jakichś zawodach na 5km, aby sprawdzić na jakim poziomie jestem. Dystans pięciu kilometrów jest bardzo przyjemny, bo można go powtarzać dość często - organizm szybko się regeneruje. Będzie 18 min? Trzymajcie kciuki.. ;D

Półwysep Indyjski - Ludzie

Półwysep Indyjski - Ludzie

Po 45 latach niepodległości India nadal odczuwa skutki brytyjskiego panowania. Angielski jest, wraz z hindi, językiem oficjalnym; rządy i interesy są prowadzone w dużym stopniu tak, jak to było za panowania brytyjskiego. Nawet nowe samochody są budowane według starych wzorców brytyjskich. Co bardziej niepokojące, istnieją nadal napięcia spowodowane sposobem, w jaki tworzono dwa kraje, Indie i Pakistan (Wschodni i Zachodni), ze znacznej liczby ludzi nie mających wiele wspólnego. Paskistan Wschodni oddzielił się od Zachodniego w 1971 roku i powstało suwerenne państwo - Bangladesz. Walka Sikkhów o oddzielenie się od Indii doprowadziła do zamordowania w 1984 roku premiera Indii, pani Indiry Gandhi. Wielu Hindusów jest biednych, ale Indie są w stanie wyprodukować dostateczną ilość żywności, by wyżywić swoje narody, a przemysł stale się rozwija.

Półwysep Indyjski - Teren

Półwysep Indyjski - Teren

Północną ścianą Indii są Himalaje, najwyższy masyw górski na świecie: miejsce, do którego bogaci Hindusi często uciekają przed letnimi upałami. Na południu, w dorzeczu Indusu i Gangesu leżą żyzne niziny intensywnie uprawiane i gęsto zaludnione. Tutaj znajdują się największe miasta Indii - Delhi i Kalkuta. Jeszcze dalej na południe znajduje się rozległa wyżyna Dekanu, obrzeżone od wschodu i zachodu górami (Ghany Wschodnie i Zachodnie).

Większość Indii jest gorąca; latem temperatura miejscami osiąga średnio 30st C. Jest to teren, gdzie istnieją dwie pory roku - sucha i deszczowa. Deszcze monsunowe przynoszą wyczekiwaną wodę, a nawadnianie pomaga w uprawie roślin w dosyć suchych terenach. Deszcze monsunowe są tak duże, że często zdarzają się powodzie, zwłaszcza w nisko położonym Bangladeszu.

sobota, 21 marca 2015

Paliwa i Energia

Paliwa i Energia



Współczesny świat potrzebuje ogromnych ilości energii nie tylko po to, by zapewnić oświetlenie, ogrzewanie i napęd dla samochodów, pociągów, samolotów, lecz również, by zasilać maszyny przemysłowe i rozwój rolnictwa. Ale czy energii wystarczy na to wszystko?

SKĄD BIERZE SIĘ ENERGIA

Niemal cała nasza energia (co to?) pochodzi pierwotnie ze Słońca. Słońce dostarcza 99% energii docierającej na powierzchnię Ziemi. Reszta to ciepło z gorącego wnętrza Ziemi (0,02%), czyli energia geotermiczna oraz energia pływów wytwarzanych przez przyciąganie Księżyca i Słońca (0,01).

Ilość energii dostarczanej rokrocznie przez Słońce jest ogromna - równa 178 milionom dużych elektrowni. Ale bardzo niewiele z tego można wykorzystać. Około 30% wchłania z powrotem przestrzeń kosmiczna. Niemal cała reszta ogrzewa powietrze i ulatnia się z powrotem do atmosfery (47%) albo zasila obieg wody (23%). Tylko 0,06% wykorzystuje rośliny do fotosyntezy.



Bezpośrednio wykorzystujemy bardzo małą część energii słonecznej. Ogniwa słoneczne dostarczały we wczesnych latach dziewięćdziesiątych mniej niż 0,01% światowej energii. Najwięcej pochodzi z paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego - powstałych dawno temu z roślin. Paliwa kopalne tworzą się miliony lat, dlatego nazywamy je nieodnawialnymi. 5% energii pochodzi z ze źródeł odnawialnych - drzew, bieżącej wody i wiatrów. Nazywamy jest odnawialnymi, ponieważ szybko się odnawiają. Jednak nawet w ich przypadku pewna ilość energii zostaje na zawsze stracona.

piątek, 20 marca 2015

Rodzaje wulkanów

Rodzaje wulkanów




Kształt wulkanu zależy częściowo od rodzaju materiału, jaki on wyrzuca. Tam, gdzie zderzają się pływy tektoniczne Ziemi, magma jest gęsta, erupcje są gwałtowne, a stygnąca lawa tworzy wysokie, stożkowate góry, takie jak Fudżi w Japonii. Po każdej erupcji na lawę spada popiół, tworząc naprzemienne warstwy popiołu i lawy, dlatego ten rodzaj wulkanów nazywany stożkiem złożonym. Wulkan tarczowy jak np. Mauna Loa na Hawajach powstaje wtedy, gdy płynna lawa uwolniona spomiędzy rozchodzących się płyt rozlewa się, tworząc szeroką, kopulastą górę. Stożek żużlowy składa się z tefry (fragmentów zestalonej magmy i popiołu).

Czy wiesz, że...? #1

Przeciętna europejska krowa daje w ciągu 10 miesięcy prawie 5 000 litrów mleka (dziennie wynosi to 16l).

Kury z ferm hodowlanych składają 250 jaj rocznie.

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych zjada rocznie około 110km mięsa rocznie; Brytyjczyk - około 75kg; Chińczyk około 23kg; w Indiach spożywa się zaledwie 1.1kg mięsa rocznie na osobę.

czwartek, 19 marca 2015

Teleskop Hubble'a

Teleskop Hubble'a

Postanowiłem napisać coś o teleskopie Hubble'a. Co to takiego?



Teleskop Kosmiczny Hubble'a został nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble, który znalazł się w centrum ambitnego planu umieszczenia teleskopu w przestrzeni kosmicznej. Chodziło o to, żeby teleskop na robicie wykonywał wspaniałe fotografie bez zakłóceń atmosfery ziemskiej. Niestety, jego wada konstrukcyjna spowodowała, że jakość fotografii pozostawiała wiele do życzenia, niemniej dokonał wielu cennych odkryć.

Komórki ciała

Komórki ciała



Nasze ciało zbudowane jest z wielu różnych rodzajów komórek - kulistych komórek tłuszczowych, płaskich komórek naskórka, kanciastych komórek wątrobowych i wielu innych. Wszystkie one rozwijają się z pojedynczej komórki powstałej wskutek połączenia się plemnika Twojego ojca i komórki jajowej Twojej matki. Ta jedna komórka zawiera informacje niezbędne do zbudowania Twojego ciała. Dzieli się ona wiele, wiele razy, aby wyprodukować miliony milionów komórek tworzących Twoje ciało. Tak więc, mimo, że komórki różnią się znacznie kształtem i rolą, wszystkie one wywodzą się z tej samej komórki macierzystej. Komórki ulegają stałemu zużyciu i muszą być zastępowane nowymi. Niektóre z nich przeżywają miesiącem inne jeden dzień. Tylko komórki nerwowe żyją bardzo długo, ale kiedy już obumierają, nie mogą być zastąpione nowymi.

Java - Swing - Ramki

Ramki

Klasa JComponent zawiera metdoę o nazwie SetBorder(), pozwalającą na ustawienie dla każdego komponentu interesującej ramki. Poniższy przykład prezentuje kilka dostępnych ramek. Używa w tym celu metody o nazwie showBorder(), która tworzy panel JPanel i ustawia mu odpowiednią ramkę. Do ustalenia nazwy podanej ramki używany jest mechanizm RTTI (usuwający przy okazji każdą informację o pakiecie, z którego pochodzi klasa). Uzyskana w ten sposób nazwa umieszczana jest na środku panelu w etykiecie JLabel:

public class Borders extends JFrame {
static JPanel showBorder(Border b){
JPanel jp = new JPanel();
jp.setLayout(new BorderLayout());
String nm = b.getClasss().toString();
nm = nm.substring(nm.lastIndexOf('.')+1);
jp.add(new JLabel(nm.JLabel.CENTER), BorderLayout.CENTER);
jp.setBorder(b);
return jp;
         }
// Konstruktor + main 
}

3, 2, 1.. START!

Cześć wszystkim.



Na niniejszym blogu będę publikował informacje o wszystkich ciekawych dla mnie rzeczach.

Nie zabraknie postów o sporcie (w szczególności bieganiu), informatyki, muzyki, wiadomości ze świata. Zaglądajcie do mnie, bo warto ;D

M.