piątek, 3 kwietnia 2015

ZWIERZĘTA

ZWIERZĘTA

Zwierzęta to nie tylko pokryte futerkiem koty czy chomiki, lecz wielka różnorodność rozmaitych stworzeń na całym świecie — około 30 milionów gatunków, od mikroskopijnych pasożytów ludzkiej krwi, po długiego na ponad 30 m wieloryba. 

KRÓLESTWO ZWIERZĄT

Wszystkie żyjące na ziemi organizmy podzielono na pięć królestw. Najbardziej znane to: królestwo zwierząt i królestwo roślin. Rośliny same produkują sobie pożywienie (wykorzystując światło słoneczne, s.57), zwierzęta natomiast muszą je znaleźć w otoczeniu — co oznacza, że większość z nich musi się poruszać. Zwierzęta rodzą się, rosną i umierają. Poruszają się, jedzą, rozmnażają i odbierają bodźce z otaczającego je świata za pomocą zmysłów.

ŚRODOWISKA EKOLOGICZNE
Zwierzęta żyją niemal wszędzie. Ka ich środowisko to specyficzne warw danego obszaru i specyficzny zesra egzystujących w nim zwierząt. Morza pulsują życiem zwierząt. maleńkich morskich anemonów przyczepionych do skał nadbrzeżny poprzez wstężniaki żyjące w głębina, do których nigdy nie dociera św iatI, aż do ogromnych waleni. Rzeki. strumienie i jeziora również pełne sa zwierzęcego życia, między innymi rozmaitych ryb i owadów. Jeszcze większa różnorodność zwierząt zamieszkuje lądy. Lasy tropikalne pełne są tysięcy gatunków i rodzajów owadów, ptaków, gadów, ssaków. Zwierzęta mieszkają również w chłodniejszych i suchych lasach, na prerii i w stepie. Żyją także w bardziej ekstremalnych warunkach. Jaki zamieszkują rejony na wysokości ponad 6000 m w chłodzie Himalajów. Owady, pająki i skorpiony funkcjonują doskonale nawet na najgorętszych pustyniach. Powietrze również ma swą bogatą i zróżnicowaną faunę (zwierzęta) - ptaki, owady a nawet niektóre ssaki. Niestety, działalność człowieka gwałtownie zmniejszyła przestrzenie zamieszkiwane przez zwierzęta. W jej wyniku wiele gatunków niegdyś powszechnych stało się rzadkością albo wyginęło. Co roku wiele gatunków zwierząt znika z powierzchni ziemi na zawsze.

POTOMSTWO Istotną częścią życia zwierząt jest wydawanie na świat potomstwa. Większość zwierząt jest dwupłciowa - męska i żeńska - co oznacza, że tylko pary złożone z samca i samiczki mogą mieć młode. Nazywa się to rozmnażaniem płciowym. Życie zwierząt nieodłącznie związane jest z wydawaniem na świat potomstwa. U ogromnej większości gatunków rozróżnia się osobniki męskie i żeńskie. Aby mogło dojść do rozmnażania płciowego, męska komórka płciowa - plemnik musi połączyć się z komórką żeńską -jajem. Zjawisko to nazywa się zapłodnieniem. Zapłodnienie może być zewnętrzne (u większości ryb, płazów) lub wewnętrzne (u gadów, ptaków i ssaków). U zwierząt o bardzo niskim stopniu rozwoju może mieć miejsce rozmnażanie bezpłciowe. Np. jamochłony, gąbki, pierścienice rozmnażają się przez pączkowanie - z ciała jednego osobnika zaczyna wyrastać drugi, z biegiem czasu oddzielający się od macierzystego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz