sobota, 11 kwietnia 2015

Ryby

RYBY 
Ryby są zwierzętami zamieszkującymi niemal wszelkie wody Ziemi — rzeki, jeziora i oceany. Istnieje ponad 21 000 różnych gatunków ryb — więcej jak wszystkich pozostałych kręgowców razem: od maleńkiej, zaledwie ośmiomilimetrowej babki karłowatej, po piętnastometrowego rekina wielorybiego. Dzieli się je na trzy gromady: bezszczękowce (najprymitywniejsze kręgowce), ryby chrzęstne (rekiny, żarłacze) i ryby kostne (najliczniejsza grupa kręgowców).

KRĘGOWCE 
Bezpieczne kolory Niektóre ryby są jasno ubarwione jaskrawymi plamkami, kolor większości to jednak kamuflaż, umożliwiający ukrycie się w otoczeniu.

UBARWIENIE RYB 
Wielu rybom zagraża nieustanne niebezpieczeństwo ze stron}, 'innych ryb i ptaków, przybierają więc kolory utrudniające drapieżcom rozróżnienie ich od otoczenia. Grzbiet ryby zamieszkującej pełne morza jest najczęściej błękitny jak powierzchnia wody, podczas gdy okoń rzeczny znaczony jest smugami utrudniającymi zauważenie go pośród zarośli wodnych. Większość ryb może nieznacznie zmieniać ubarwienie w zależności od koloru otoczenia, a niektóre z nich pochodzące z wód tropikalnych potrafią szybko zmieniać kolory.

ODDYCHANIE

Ryby przystosowane są do życia w wodzie. Oddychają skrzelami wykorzystując rozpuszczony w niej tlen. Niektóre ryby mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Skrzela zbudowane są z czterech najczęściej rzędów płytek, umieszczonych z tyłu głowy ryby, w komorze skrzelowej. By zaczerpnąć tlenu, ryba wciąga do nich wodę przez pysk, następnie skrzela przyswajają rozpuszczony w wodzie tlen; potem duże łuski skrzelowe uwalniają wodę.

PŁYWANIE

Większość ryb ma długie ciała o opływowych kształtach, pozwalających zwinnie ślizgać się w masach wody. Zazwyczaj ryba wyposażona jest w co najmniej jedną, długą płetwę grzbietową, dużą płetwę ogonową i płetwę odbytową na podbrzuszu oraz dwie pary płetw przednich: piersiową i brzuszną. Ryba pływa zginając ciało i poruszając ogonem na boki.

REKINY I PŁASZCZKI

Rekiny to najniebezpieczniejsze ryby morskie. Znamy ponad 250 ich rodzajów — niektóre to zwierzęta całkiem małe, wszystkie jednak są groźnymi drapieżnikami o pyskach wypełnionych rzędami ostrych jak brzytwa zębów. Na szczęście, większość z nich żeruje na rybach, a tylko kilkanaście gatunków jest niebezpiecznych dla człowieka. Szkielety rybie zbudowane są na ogół z substancji kostnej. Rekin ma szkielet chrzęstny, a więc podatny na zginanie, brak mu również pokrywy skrzelowej, którą zastępują szczeliny — na ogół pięć po każdej stronie. Płaszczki mają, podobnie jak rekiny, szkielety chrzęstne, choć kształtem różnią się od nich znacznie. Są szerokie i płaskie, ich płetwy piersiowe rozkładają się niczym skrzydła samolotu. Oczy umieszczone są z wierzchu głowy, cienki ogon często zawiera kolce jadowe. Oddychają, wciągając wodę przez dwa otwory na wierzchu głowy. Żarlacz ludojad jest najgroźniejszym ze wszystkich rekinów. Osiąga długość 9 m i może połknąć człowieka niemal w całości.
Ryba-mlot to gatunek groźnie wyglądającego rekina, którego oczy znajdują się na brzegach głowy o szerokości dochodzącej do 1 metra. Ryba-młot żywi się głównie trygonami (odmianą rai), połykając je w całości; Zęby rekina Większość rekinów posiada liczne rzędy dużych, ostrych zębów, wyrastających z silnych szczęk — z ich pomocą zwierzęta te mogą przegryźć niemal wszystko. Kiedy zewnętrzne zęby zużyją się lub wyłamią, na ich miejsce wysuwa się kolejny rząd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz